
Den demokratiska senatorn Alex Padilla slängdes ut från en presskonferens i Los Angeles när han försökte ställa en fråga om Trumps invandringspolitik.
Bild: David Crane/AP/TTDagens ETC
Den demokratiska senatorn Alex Padilla handfängslades och fördes iväg i samband med en presskonferens. Orsaken: han försökte ställa en fråga om Trumps invandringspolitik.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Missfallen fortsätter öka i Gaza – varje missad måltid ökar risken

Kritiskt läge i Gaza: ”Vi har inte ätit på två dagar”

De påstår att Brigitte Macron egentligen är sin bror – nu tas det till HD

Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu döms till fängelse

Rasistiskt våld skakar spansk småstad – brutal mobb jagar invandrare
