Hoppa till innehållet

Utrikes

”Covidskatt” ska bekosta Spaniens nya basinkomst

Spaniens socialdemokratiske premiärminister Pedro Sánchez (PSOE), till vänster och Unidas Podemos ledare Pablo Iglesias, till höger, poserar för ett foto med de nya medlemmarna i det spanska kabinettet vid Moncloa-palatset i Madrid.
Spaniens socialdemokratiske premiärminister Pedro Sánchez (PSOE), till vänster och Unidas Podemos ledare Pablo Iglesias, till höger, poserar för ett foto med de nya medlemmarna i det spanska kabinettet vid Moncloa-palatset i Madrid. Bild: Bild: Manu Fernandez/TT

Dagens ETC

Den spanska regeringen förbereder sig nu för att betala ut en basinkomst till 2,5 miljoner medborgare. Samtidigt diskuteras en progressiv coronaskatt på de rikastes egendom. – Utan ett rättvist skattesystem finns ingen rättsstat, folkhälsa, gratis utbildning eller omvårdnad för våra äldre, säger PSOE-politikern María Jesús Montero enligt El Mundo.

Den spanska regeringskoalitionen består av vänsterblocket Unidas Podemos och socialdemokratiska PSOE. Sedan tidigare har det lovats att reformerna i coronakrisens spår har som syfte att ”i första hand att förstärka skyddet för arbetarna, familjerna och svaga grupper”.

I fredags röstades en av de stora åtgärderna igenom – ungefär 850 000 hushåll, eller 2,5 miljoner spanjorer, ska nu kunna få en basinkomst på minst 462 euro, ungefär 4 850 kronor, per månad. De som tjänar pengar, men mindre än basinkomsten, ska få tillräckligt mycket så att de kommer upp på samma nivå. Basinkomsten höjs med ökade antal familjemedlemmar till ett maxbelopp av 1 015 euro, 10 650 kronor, lite mindre än landets minimilön.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser