Hoppa till innehållet

Utrikes

Biden återupptar biståndet till Palestina

Bild: Bild: Evan Vucci/AP/TT

Dagens ETC

År 2018 drog Trump in USA:s årliga bistånd på nära tre miljarder kronor i till palestinska flyktingar. Nu har Joe Biden annonserat att biståndet ska återupptas – och den nya presidenten ska sträva för en tvåstatslösning.

I augusti 2018 meddelade Donald Trump att USA avbryter allt bistånd till Palestina och allt stöd till FN-organet UNRWA, som administrerar biståndet till miljontals palestinska flyktingar. Det rörde sig om 360 miljoner dollar, motsvarande runt tre miljarder kronor, i årligt bistånd, enligt Haaretz.

Det indragna biståndet ledde till att tiotusentals palestinier inte kunde få tillräckligt med mat och basal hälsobehov tillgodosedda.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser