Hoppa till innehållet

Utrikes

Bachelet i blåsväder

Bild: Bild: Jorge Saenz/AP/TT

Dagens ETC

Chiles president kritiseras inte bara för hur hon hanterat regnkatastrofen som dränkte hela byar. Hon skakas även av sonens korrupta fastighetsaffärer.

Hon kritiseras inte bara för hur hon hanterat regnkatastrofen som dränkte hela byar.
   Michelle ­Bachelet befinner sig framför allt i en akut förtroendekris på grund av de korruptionsskandaler som avslöjar skörheten i det politiska system som byggts upp under 25 år av ­demokrati.

Chiles president Michelle Bachelet förklarade förra veckan krig mot korruptionen och annonserade en rad konkreta åtgärder för att göra både politiken och ekonomin mer transparenta. Samtidigt drog hon igång en nationell diskussion i syfte att skriva en ny grundlag. Två initiativ som hennes anhängare väntat länge på. Att de ändå inte jublar beror på att den situation som ledde fram till initiativen fyllt chilenerna med en sådan omfångsrik skepsis gentemot det politiska och ekonomiska etablissemanget att den också inkluderar Bachelet själv.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser