Hoppa till innehållet

USA

Apparna är en del av det nya motståndet

Plattformen Upscrolled lockar nya användare.

Plattformen Upscrolled lockar nya användare.

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Sociala medier-plattformar utan politisk censur, chattfunktioner som inte kräver internet och scanning som förenklar bojkott.

Nya appar har blivit en del av motståndsrörelserna i USA, Iran, Uganda och Danmark – och användare rusar dit.

Kommentera

Förra veckan stod det klart att det huvudsakliga ägarskapet för Tiktoks verksamhet i USA överförs från kinesiska Bytedance till amerikanska företag. Sedan dess har har en annan form av protest än den som syns på gatorna tagit plats. 

Bland de nya amerikanska ägarna finns nämligen allierade till Donald Trump, inte minst miljardären Larry Ellison som frontar ett av världens största mjukvaruföretag, Oracle. Nu vittnar användare i USA om att censuren på plattformen ökat lavinartat – vissa hävdar exempelvis att de inte kan skicka meddelanden som innehåller ordet Epstein och andra vittnar om att Trump- och Ice-kritiskt innehåll tas ner eller blir shadowbannat, det vill säga att det inte syns i flödet. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.