En av Unicefs tillfälliga skolor i Nuseirat. 15 procent av Gazas barn i skolåldern har kunnat erbjudas undervisning de senaste två åren.
Bild: UNICEF/UNI878911/Rawan EleyanDagens ETC
97 procent av skolorna i Gaza är helt eller delvis förstörda. Hundratusentals barn har missat två år av sin skolgång. Nu börjar återuppbyggnaden som hjälpa dem att ta igen allt de missat.
– Nästan vartenda barn talar om sin vilja att återvända till skolan, säger Tess Ingram, Unicefs talesperson i Gaza.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.