Dagens ETC
Den råkalla vintern har haft Kiev i ett järngrepp, samtidigt som värmeverk och kraftanläggningar slagits ut i ryska robotattacker. I den katastrofartade situationen grälar de politiska tungviktarna om vem som bär skulden.
Lyckligtvis finns det gott om medborgarinitiativ som hjälper civilbefolkningen.
– Det är många som har börjat gråta när de kommit in här, säger Artemy Surin som har ordnat hemmagjorda bastuanläggningar.
Text och bild
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text och bild
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Så groomades 14-årige Amar till att mörda
Erik: Så blev jag gängens barnsoldat
Unik kartläggning: Det här är barnen som kan sättas i fängelse
Ny väpnad rörelse splittrar Svarta pantrarnas arv: ”Makthavare ska vara livrädda”
Erik riskerade 25 års fängelse – för att ha hjälpt flyktingar