Dagens ETC
Privatiseringen av Arbetsförmedlingen har lett till sämre resultat, höga kostnader och släppt in kriminella i stödet till arbetslösa.
Men en liten grupp människor har kunnat berika sig, utan större ansträngning.
Dagens ETC kartlägger miljonutdelningarna i de Rusta och matcha-bolag som presterar så dåligt att de riskerar att slängas ut från systemet.
– Den här branschen är rutten, säger en handledare som jobbat på flera stora och små jobbcoachbolag.
Text
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
”Du kan bli fri från din homosexualitet”
Mystiska mannen förföljde ministern – utpekas som israelisk infiltratör
Nooshi Dadgostars löfte till företagen – låt staten betala: ”Kommer få stora vinster”
Han kallas Sveriges modigaste journalist – gör våldspropaganda med nazister
Den stora intervjun med Olof Palme: ”Jag har satsat konsekvent genom livet”