Dagens ETC
Den svenska batteritillverkaren vill sätta ribban för hållbarhet inom sin industri – men lobbar samtidigt för rätten att fortsätta använda farliga evighetskemikalier. Northvolt har dessutom en rad branscher och tunga företag på sin sida.
Dagens ETC avslöjar hur en av de största lobbykampanjerna mot EU någonsin nu riskerar att krossa förslaget att kraftigt begränsa användningen av PFAS.

Foto
Foto
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Foto
Foto
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Undercover i pyramidspelet som lockar 300 svenska kvinnor

Gängkopplade spelaragenten bakom Mjällbys tänkta rekordaffär

”Det är direkt livsfarligt att stå i centrum”

Här läcker evighetsplast ut i sjön – inget stopp på 20 år

En dag i Marmarafängelset
