Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Svensk cheerleading har vunnit sin största seger

Wildcats, Gothenburg Cheer Ones bästa seniorlag, vann SM-guld i mitten av maj och får representera Sverige i VM nästa år.
Wildcats, Gothenburg Cheer Ones bästa seniorlag, vann SM-guld i mitten av maj och får representera Sverige i VM nästa år. Bild: Bild: Rickard Garvare

Dagens ETC

I april tog Sverige sitt första VM-guld någonsin i cheerleading. Men den största segern för svensk cheerleading kom för två veckor sedan när sporten blev invald i Riksidrottsförbundet. ”Det är jättestort. Vi har stridit i många år”, säger Sofie Lewerentz, sportchef i Gothenburg Cheer One.

Det är kö till alla träningsgrupper i Gothenburg Cheer One, Göteborgs enda cheerleadingklubb. Medlemsantalet är uppe i 600 och tillströmningen är stor. Bilden är likadan runt om i landet. Antalet utövare har fördubblats på tre år och är nu är uppe i 11 000, fördelat på 55 föreningar.

– Jag tror att många har ett behov av att vara med i en lagsport. I cheerleading finns det mycket gemenskap, tillit och samhörighet. Och alla har sin unika plats, säger sportchefen Sofie Lewerentz när hon ska försöka förklara sportens växande popularitet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln