Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

”Spelarna var i chock”

Som spelare var Maria Karlsson lagkapten för Göteborg FC och vann därefter SM-guld med Linköping. Spelarkarriären gick vidare i Italien och Frankrike. Nu är Maria Karlsson De Cecco spelaragent och vd för CMG.
Som spelare var Maria Karlsson lagkapten för Göteborg FC och vann därefter SM-guld med Linköping. Spelarkarriären gick vidare i Italien och Frankrike. Nu är Maria Karlsson De Cecco spelaragent och vd för CMG. Bild: Bild: Press

Dagens ETC

Fem frågor till spelaragenten Maria Karlsson De Cecco, vd för agenturen CMG, om turbulensen i Göteborg FC

1. Du spelade själv i Göteborg FC ända från starten och gjorde totalt sju säsonger i laget. Vad kände du när klubben till slut vann SM-guld efter 17 års satsning?

– Äntligen! Någonstans var detta en målsättning från första början. Göteborg har alltid varit med i toppen även om laget inte varit guldfavorit. SM-titeln hade kunnat komma redan 2006 eller 2012. Det här var verkligen på tiden efter en satsning under många år. Väldigt roligt!

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln