Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

De tränar rugby på lika villkor

”Många tror att det gör jätteont att bli tacklad. Men det gör faktiskt inte det”, säger Sofie Norlander, 15.
”Många tror att det gör jätteont att bli tacklad. Men det gör faktiskt inte det”, säger Sofie Norlander, 15. Bild: Bild: Daniel Stiller/Bildbyrån

Dagens ETC

Rugbyn som sport ska inte göra skillnad mellan kvinnor och män. Det pågående världsmästerskapet är det första som avgörs med ett könsneutralt namn. På andra sidan jordklotet – i Partille – arbetar en förening för att få fler tjejer att börja spela.

Det är en sån där höstdag där vädret inte tycks kunna bestämma sig. På Lexby IP blåser kalla höstvindar samtidigt som en strålande sol tittar fram bakom gråa moln.

Det är full fart med springande tjejer och killar på gräset och mycket folk både på planerna och vid klubbstugan intill. Spartacus Rugbys ungdomslag har träning.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln