Litteratur
Hon är extremt begåvad och totalt inkompetent
Dagens ETC
Ett barn som plötsligt fått kontrollen över ett Fortune 500-företag. Så beskriver regissören och författaren Lena Dunham sig själv under perioden hon började jobba med tv-serien ”Girls”.
Det är en av många träffsäkra beskrivningar i hennes nya bok ”Famesick”. Selma Brodrej har läst och konstaterar att kvinnan som en gång var en klar röst för en diffus generation inte längre går att relatera till.
Text
Av Lena Dunham.
Språk: Engelska.
Förlag: HarperCollins Publishers.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.