Hoppa till innehållet

Ledarkolumn

Clara Knäpper Bohman: Kvinnor blir flickor och flickor blir sexobjekt

Clara Knäpper Bohman
Franska protester mot Shein efter att sexdockan i barnmodell uppmärksammats.

Franska protester mot Shein efter att sexdockan i barnmodell uppmärksammats.

Bild: Nicolas Garriga/AP Photo/TT (montage)

Dagens ETC

Fast fashion-jätten Shein säljer sexdockor i barnformat. Kvinnor i offentligheten romantiserar en barnlik estetik. Det här hänger ihop: vi har en kultur där gränsen mellan flicka och kvinna suddas ut – och starka kapitalistiska krafter som utnyttjar det.

Det här är en ledarkolumn.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Jag blir riktigt illamående av att se Shein sexdocka i barnformat, som flera medier rapporterat om: en liten flicka med ledsna ögon och nalle i famnen. 

Produktbeskrivningen lyder: ”manlig onanileksak” med ”erotisk kropp”. Dockan – som ser ut att inte vara en dag äldre än fem – har en vagina och ett anus som kan penetreras. Den är skapad för vuxna.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.