Hoppa till innehållet

Ledarkolumn

Edgar Mannheimer: Vad är det för fred när Hamas skjuter folk på öppen gata?

Edgar Mannheimer
”Den becksvarta ironin är att den person som personligen går i god för detta så kallade fredsavtal är ingen mindre än Donald Trump.”

”Den becksvarta ironin är att den person som personligen går i god för detta så kallade fredsavtal är ingen mindre än Donald Trump.”

Bild: Alex Brandon/AP/TT, Shutterstock (montage)

Dagens ETC

Donald Trumps så kallade fredsavtal är redan ett fiasko. Hamas återtar kontrollen och avrättar sina motståndare – många som samarbetat med Israel – på öppen gata. Var inte syftet med detta folkmord att förgöra Hamas? Var allt förgäves?

Det här är en ledarkolumn.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

I flera virala videoklipp syns frivilligt maskerade uttala dödsdomar mot ofrivilligt maskerade män, uppradade på knä i det postapokalyptiska helvete som Gaza har blivit. 

”Dessa män har kollaborerat med den israeliska ockupationsmakten och förrått sitt folk”, hör man uttalas. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.