Hoppa till innehållet

Ledare

Birger Schlaug: Wallström hänger löst när Nato-falangen tar över

Dagens ETC

Peter Hultqvist vidhåller en närmast villkorslös lojalitet mot USA. En så ryggradslös hållning anstår inte en försvarsminister i en rödgrön regering i ett alltjämt alliansfritt land.
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Så skrev häromveckan de avgående riksdagsledamöterna Annika Lillemets och Valter Mutt (MP) i Sydsvenska Dagbladet. Anledningen var att Peter Hultqvist varit den i regeringen som hårdast motsatt sig att Sverige ratificerar det avtal som Sverige arbetat med i FN för att få fram. Avtalet om att förbjuda kärnvapen.

Det är en tragik utan like att Sverige, med den historia landet har, istället bundit upp sig så till den milda grad att man numera agerar som en lakej till USA. Det är ju USA som tryckt på för att Sverige inte skall skriva på resolutionen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser