Hoppa till innehållet

Ledare

Göran Greider: Till försvar av den tyska radikalismen

Göran Greider
Bild: BILD: Emanuel Garnheim

Dagens ETC

De enastående vänsterradikala tyska traditionerna, från Marx till Rosa Luxemburg, från August Bebel till Jürgen Habermas, från Brechts revolutionerande teater till bildandet av De gröna blir inte sedda så ofta som man skulle önska.
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Vad är Tyskland? Fotbolls-VM är över, Tyskland står som segrare och de tyska tidningarna formligen vrålar ut sitt jubel. Och det känns alltid ovant och någonstans en smula obekvämt när just tyskar jublar. Tyskland bestämmer för mycket. Tyskland har tvingat Grekland på knä. Tyska banker regerar Europa. Tyska storbolag drar nytta av en för lågt värderad euro. Och det där är sant. Men som om det inte räckte jagar ännu sjuttio år efter andra världskrigets slut och Nazitysklands fall skuggorna fram över denna väldiga nation mitt i Europa.

Det är långa skuggor. När jag genom åren läst äldre tyska författare som Heine, Goethe eller Hölderlin är det som om allt det som skulle komma att inträffa långt senare – läs: nazismen – tränger sig in på boksidorna och blir en del av läsningen. Man läser bokstavligen texterna i det spöklika skenet från Förintelsen. I utkanten av synfältet driver de historiska minorna ständigt när det gäller detta Tyskland och det blir alltid orättvist, ett slags omvänd rasism, när även dagens tyskar så lätt betraktas genom dessa historiska glasögon.
Jag önskar att någon satte sig ner och skrev en tjock bok med titeln: "Vänsterradikala traditioner i Tyskland; från senmedeltidens bondekrig till bildandet av De gröna". Vem vet, boken kanske redan är skriven men på grund av att kultursidorna numera ytterst sällan recenserar tysk litteratur vet vi bara inte om det.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser