Hoppa till innehållet

Ledare

Lotta Ilona Häyrynen: Tack Gud för musiken i Göteborg

Lotta Ilona Häyrynen
Refused under bandets spelning på Way out west.

Refused under bandets spelning på Way out west.

Bild: Micke Sandström

Dagens ETC

Kneecap och Refused. Två band som protesterade mot folkmordet i Gaza under Way out west som vore det den mest naturliga saken i världen.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Populärkulturen har de senaste årtiondena känts ganska lealös. Allt är genomkommers, alla artister är försiktiga. Man vill inte säga ett ord som kan hota framtida sponsoravtal. Allt har känts likriktat och polerat av samma producenter, samma bolag. Men de senaste åren har något hänt. 

Amerikansk politik har tagits över av narcissistiska egon. Vetenskapen är hotad, liksom demokratin. I många länder finns inget parti att vända sig till om man är emot ett pågående folkmord. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.