Hoppa till innehållet

Ledare

Annie Croona: Stannar du på marken, Jonas Abrahamsson?

Bild: TT, Dagens ETC (montage)

Dagens ETC

SJ ville en gång få oss att välja tåget för klimatets skull. Nu har de gröna ambitionerna spårat ur – och in kommer en ny vd med bakgrund från flyget. Det är onekligen ett beslut som väcker funderingar.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

”Nu stannar vi på marken”, sjöng Veronica Maggio i en SJ-kampanj 2021. Syftet med kampanjen var att ”uppmana och inspirera fler människor att fortsätta ta ansvar för klimatet”. SJ konstaterade att ett enkelt sätt att göra det är att välja tåget framför flyget. 

Fyra år senare är det inte bara den ”föråldrade” (62) vd:n Monica Lingegård man gjort sig av med, utan uppenbarligen även klimatambitionerna. Lingegårds ersättare är nämligen inte bara en pojkspoling (58), utan också en flygfantast: Swedavias tidigare vd Jonas Abrahamsson.

Swedavia äger och driver tio av landets flygplatser. 2023 påstod företaget felaktigt att klimataktivister hindrat ett ambulansplan från att landa på Bromma flygplats – i själva verket var det ett privatjet, som istället fick landa på Arlanda (värre saker har nog hänt). 

Nya vd:ns inställning är ju att det snarare är ett annat färdmedel som hör framtiden till.

2022 storsatsade bolaget på reklam för lågprisflyg – samtidigt som man stoltserade med en flygplatsverksamhet ”fri från utsläpp av fossil koldioxid”. Som vd har Abrahamsson protesterat mot flygskatten och lobbat för utbyggnad av Arlanda.

En del människor har förmågan att skilja på roll och person, men jag hör (tyvärr?) inte till den gruppen. Därmed har jag svårt att se hur Abrahamsson kommer att lämna flygvurmandet bakom sig när han går till SJ. Men valet av vd är väl bara ett tecken i tiden. 

SJ:s Maggio-kampanj rullar inte längre (knappt tågen heller, om vi ska vara ärliga) och SJ har slutat använda sin tidigare slogan ”framtidens sätt att resa”. Nya vd:ns inställning är ju att det snarare är ett annat färdmedel som hör framtiden till – det som inte stannar på marken. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.