Ledare
Annie Croona: Skamligt att Kristersson inte kan stå upp för fängslade aktivister


Greta Thunberg ses föras bort från Global sumud flottilas båt av den israeliska flottan, enligt bilder släppta av Israeliska utrikesdepartementet.
Bild: AP/TTDagens ETC
Regeringens hållning i frågan om fartyg som seglar mot Gaza har varit tydlig: vänd om, vi kommer inte att hjälpa er. Det är en oduglig inställning – i synnerhet när det nu visar sig att Israel utsätter fängslade aktivister, däribland Greta Thunberg, för förnedrande behandling. Ulf Kristersson måste stå upp för aktivisterna och se till att de får komma hem.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Text
Svenska medborgare, däribland Greta Thunberg, har frihetsberövats av Israel efter att hennes fartyg, på väg med förnödenheter till Gaza, bordats av israeliska styrkor. Nu kommer rapporter om hur aktivisterna, som förts till det ökända ökenfängelset Ketziot, behandlas i väntan på utvisning. Aktivisternas juridiska ombud Sena Eliküçük har pratat med vittnen som berättar hur bland andra Greta Thunberg har behandlats. Hon säger till TT att Thunberg dragits i håret och tvingats kyssa den israeliska flaggan.
I ett mejl från UD till Greta Thunbergs anhöriga, som The Guardian tagit del av och rapporterat om, framkommer att Thunberg fått otillräckliga mängder mat och vatten, tvingats sitta på hårda ytor under långa perioder och dessutom fått utslag som misstänks ha orsakats av vägglöss.
Men statsminister Ulf Kristersson (M) agerar inte som om svenska medborgare fängslats och förnedrats av ett land vars militär har dödat över 65 000 människor sedan 7 oktober 2023. Vi pratar alltså om en armé som bevisligen siktar på civila, och som enligt läkares vittnesmål skjuter barn i huvudet.
I en intervju med SVT från i fredags, 3 oktober, får Kristersson frågan vad han säger om att svenska medborgare har fängslats i det okända israeliska fängelset. Han svarar:
– Jag säger flera saker. Det ena är att vi har sedan tio år tillbaka en absolut avrådan från att åka till Gaza. Man ska följa sådana rekommendationer.
Det är oerhört talande att det första en statsminister tänker när svenska medborgare fängslas och utsätts för grovt förnedrande behandling inte är ”de ska hem” eller ”det är oacceptabelt”, utan ”de får skylla sig själva”.
Men det har också varit regeringens inställning hela tiden – att aktivisterna inte borde åkt, och att man – som statsminister eller utrikesminister – inte har något ansvar om något går fel. I SVT-intervjun säger Kristersson rakt ut: aktivisterna kan inte förvänta sig någon hjälp.
Det är förstås helt oacceptabelt att resonera så när svenska medborgare utsätts för allvarliga kränkningar av ett land som utreds för folkmord. Dessutom är det en situation som Israel är skyldiga till. Det var den israeliska flottan som i strid mot folkrätten stoppade fartygen på internationellt vatten. Det är israeliska fångvaktare – självklart enligt order uppifrån – som utsätter de fängslade aktivisterna för detta elände.
Utrikesdepartementet verkar ha mycket lite information att ge.
– Informationen från UD är mycket knapphändig och innehåller mest ett upprepande om att de uppmanat Israel att se till så att de tillfångatagna får sina mediciner, säger en anhörig till en av de svenska aktivisterna som fängslats.
Juridiska ombudet Sena Eliküçük tar uppgifterna om hur aktivisterna behandlats på betydligt större allvar än den svenska regeringen. Hon säger till TT att hon tänker anmäla förfarandet till berörda myndigheter inom FN och utesluter inte en samlad anmälan från samtliga delegationer till internationella brottmålsdomstolen ICC.
Hon riktar också kritik mot svenska myndigheter för deras bristande samarbete. Hon säger till SVT:
– Jag har inte fått några detaljer om de svenska fångarna från varken UD eller den svenska ambassaden i Tel Aviv. Det är viktigt att alla övergrepp som sker i israelisk fångenskap officiellt rapporteras till mig.
TT har fått bekräftat av UD:s presstjänst att man står i kontakt med israeliska myndigheter för att ”påtala vikten av snabb hantering och möjlighet att resa hem till Sverige”.
Låt oss hoppas att UD gör allt i sin makt för att aktivisterna ska få släppas fria och att de snart får komma hem. Men vad gäller regeringens inställning – till aktivister i allmänhet och det här ärendet i synnerhet – finns mycket, mycket att önska.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Jag borde ha sagt att Märta Stenevi var en utmärkt chef

Kulturen måste bygga sina egna hus

Vi konsumerar faktiskt för lite el

Chans till rödgrön majoritet – för första gången på 24 år

49 procent skatt och verklig valfrihet
