Ledare
Henrik Jalalian: Regeringen ger pengar till abortmotståndare – stoppar stöd till könsstympade flickor
Resultaten från det nya systemet talar för sig självt, skriver Henrik Jalalian.
Bild: TT, Hepatica, Sida, Senado Federal (montage)Dagens ETC
Här ser vi vad Tidöpartiernas ”effektiva” biståndspolitik leder till i praktiken – och vad Liberalerna bestämt sig för att stötta i ytterligare fyra år.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Text
Regeringen säger sig ”städa upp i det svenska biståndet”. I praktiken handlar det om en slakt. Etablerade biståndsorganisationer har fått bidragit hastigt indraget, ofta utan förvarning.
Bland annat har regeringen dragit in stödet till organisationer som räddar flickor från könsstympning.
Det enda undantaget är SD:s biståndsstiftelse Hepatica. De har istället fått åtskilliga miljoner i ökade anslag, genom partiernas demokratibistånd. Tidigare prövades även detta bistånd av Sida utefter kvalitet.
Men eftersom SD:s stiftelse består av ett gäng amatörer som inte klarar av grundläggande redovisning, ändrades systemet. Regeringen ger nu SD-stiftelsen pengar helt utan kvalitetskrav.
Resultaten från det nya systemet talar för sig självt. DN rapporterar att Hepatica inte kunnat redogöra för hur bidragen har använts. Avtal med partners har inte följt Sidas standard och kvitton saknas. Trots det får SD nu 23 nya miljoner.
Vad pengarna ska gå till?
Abortmotståndare i Brasilien, enligt DN:s granskning. Som drivs av den nu fängslade expresidenten presidenten Jair Bolosonaros svärdotter. De arbetar mot abort och för den ”naturliga familjen”.
Där ser vi vad Tidöpartiernas ”effektiva” biståndspolitiken leder till i praktiken. Och vad Liberalerna bestämt sig för att stötta i ytterligare fyra år.
En biståndspolitik där bistånd tas från organisationer som räddar flickor undan könsstympning och ges till högerextrema abortmotståndare.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Förstår du den skräck som sprids hos Sveriges judar?
Det är hoppfullt att en invandrare blir Miss Germany
Extremisterna utmålade henne som alkoholist
”Enshittification” är årets nyord
Kvartals chefredaktör vägrar ta ansvar för hyllningen av Christian Peterson