Hoppa till innehållet

Ledare

Somar Al Naher: Oj, fascisterna tänkte visst som fascister

Somar Al Naher
Det tragiska är att resten av högern lagt sig platta för dessa extremister, skriver Somar Al Naher.

Det tragiska är att resten av högern lagt sig platta för dessa extremister, skriver Somar Al Naher.

Bild: TT (montage)

Dagens ETC

Vem är egentligen överraskad att SD kör över demokratiska spelregler med argument om ”folkviljan”? Så agerar en Trump, en Le Pen, en Orbán – och en Åkesson.

Nu drabbas tiotusentals flyktingar av omänskliga krav för medborgarskap.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Det är en sorgens dag.

Tiotusentals människor gick igår och lade sig med magont. Deras villkor förändrades dramatiskt över en omröstning.

Riksdagen klubbade igenom nya regler för medborgarskap. Nu krävs att du har bott i Sverige i minst åtta år i stället för fem. Du ska klara ett särskilt medborgarskapsprov i svenska och samhällskunskap, redan när du fyllt 16 år. Man måste ha en orimligt hög lön och får inte ha haft försörjningsstöd mer än sex månader de senaste tre åren. Dessutom skärps kraven på det som kallas “skötsamhet”.

Även barn drabbas. Möjligheten att automatiskt få medborgarskap tillsammans med sina föräldrar tas bort.

Många av reglerna ska börja gälla redan i juni i år. Det värsta är att det ska gälla också dem som redan har ansökt. Oppositionens krav på övergångsregler röstades ner.

Det betyder att människor som följt reglerna, väntat i år och byggt sina liv här nu riskerar att få nej när spelreglerna ändras mitt i processen.

Tidöregeringen var nära att förlora omröstningen i riksdagen. De hade troligen ingen majoritet eftersom de två SD-vildarna i riksdagen övervägde att rösta mot förslaget. Ändå valde man att skamlöst fuska sig till en seger. 

I riksdagen finns nämligen ett system som kallas kvittning. Det är ett handslag mellan partierna som innebär att om en ledamot är borta, till exempel på grund av sjukdom, så avstår en ledamot från andra sidan från att rösta så att utfallet ändå speglar majoritetsförhållandena. Det anses helt enkelt rättvist och möjliggör för riksdagsledamöter att sjukskriva sig och inte behöva släpa sig febriga till voteringar.

I den här omröstningen saknades två ledamöter från oppositionen. SD skulle ha kvittat ut två av sina egna. Men det valde man att strunta i. 

Det avgjorde hela omröstningen och regeringssidan vann med en enda röst.

Sverigedemokraterna bemöter kritiken med att de försvarar folkets vilja. ”Folket har lagt sina röster på Tidömajoriteten och då ska man som väljare också kunna förvänta sig att vår politik blir verklighet” som SD:s gruppledare Linda Lindberg säger till TT. 

När “folket” och “folkviljan” används som ursäkt för att köra över demokratiska spelregler känner vi igen tankegången. Så har auktoritära rörelser alltid motiverat sin makt – genom att påstå sig ha en särskild relation till “folket”.

Vi borde egentligen inte vara överraskade att fascister tänker och agerar som fascister. Att de tror sig ha frikort till makten som sanna uttolkare av någon sorts mytisk ”folkvilja”. Så agerar en Trump, en Le Pen, en Orbán – och en Åkesson. Det tragiska är att resten av högern lagt sig platta för dessa extremister. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.