Ledare
Andreas Gustavsson: Nej, det är inte Gaza-sjukas fel att Pia inte fått pacemaker


Dagens ETC
Det finns många att anklaga för att Pia på Öland upplever ett helvete när hennes operation dröjer. Regionens politiker. Sveriges regering. Men sjuka i Gaza? Nej. Men det är just vad Sverige Radio försöker göra.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Text
I ett upprop manar drygt 100 anställda i Region Kalmar att politikerna borde se till att patienter från Gaza kan tas emot snarast möjligt. Eventuellt, svarar regionstyrelsens ordförande Angelica Katsanidou (S). Det är med andra ord ett kanske, kanske inte som blir svaret. Underförstått är inga palestinier på väg till lokala sjukhus inom närmaste tiden. Om någonsin.
Men varför skulle den detaljen hindra årets mest krystade vinkel? P4 Kalmar vittjar sina mejlkorgar och tipstelefonen för att sedan slå fast att det här uppropet ”väcker oro”. Tydligen har ”ett flertal personer” hört av sig till redaktionen. Ur detta hittar man ett så kallat case, det vill säga en person som kan ge uttryck för att det nog är riktigt illa om Kalmar öppnar famnen för Gaza.
Pia Schröder, Öland, lever en mardröm. Inget snack om den saken. Hjärtat kollapsade tidigt i våras, nu väntar hon på att få en pacemaker. Operation möjligen nästa månad. Tårarna kommer. Hur ska jag behöva vänta så länge? Och ska patienter från Gaza gå före?
Det här är undermålig journalistik.
Inte för att Pia Schröder är före detta lokal topp för Sverigedemokraterna (hon kuppades bort tre dagar innan senaste valet efter att hon skrivit en insändare om att prinsessan Estelle inte borde få vara med på Victoriadagen).
Inte för att hennes plågsamma köande till en pacemaker ända sedan slutet av mars uppenbarligen är aningen mer komplex än att regionen, liksom många andra svenska regioner, har svårt att klara vårdgarantin. SVT har gett mer bakgrund, då som en renodlad vårdnyhet. Pia Schröder ville ha lugnande inför en undersökning, det missades i journalen, allt sköts därför på framtiden. Och därefter ännu en försening, denna gång eftersom narkosen inte hade möjlighet ett givet datum i september.
P4 Kalmar sätter ändå en befängd rubrik:
”Pia väntar på pacemaker – oro för att skadade i Gaza ska gå före”.
Det public service gör är inte att spegla en opinion, men att skapa en. De ska inte komma hit från Gaza och ta våra pacemakers!
Det här är undermålig journalistik för att redaktionen klämmer in Pia Schröders högst verkliga ångest och smärta i en helt annan berättelse, som är direkt spekulativ, som baserar sig på enstaka kontakter och på det svepande ”hon är inte ensam”. Det public service gör är inte att spegla en opinion, men att skapa en.
De ska inte komma hit från Gaza och ta våra pacemakers!
Men ingenting säger att det kommer patienter från Gaza.
Eller att de i så fall skulle behöva akut hjärtkirurgi.
Exakt så här blev det i förra valrörelsen, att medierna alldeles för ofta rusade efter inbillade eller verkliga åsiktsflöden (inte sällan på kroniskt algoritm- och bot-störda X, inte sällan främlingsfientliga), eller att de lät politiker agera lyktgubbar för att leda debatten rakt ut i djupaste mossen och därmed slippa jobbiga frågor. Som att vårdens problem handlar om invandring, inte om politisk styrning, inte om hur mycket regeringen anslår i sin nya budget.
Jag skrev en ledare om detta häromveckan, i något slags desperat vädjan efter en rimlig och relevant politisk bevakning.
Allvarligt, journalistiken skämmer ut sig om dess anslag är att granska vårdköerna utifrån patienter från Gaza som inte finns.
Omänskligt. Just därför borde medier, inte minst public service, hålla sig från att försöka leka kulturkrig.
Ibland undrar jag om livet ska vara så här? säger Pia Schröder.
Så klart det inte ska. Denna kvinna ska inte behöva gå mer än ett halvår utan pacemaker. Herregud, hon har haft ett hjärtstopp. Varje sekund måste vara skräck. Omänskligt.
Just därför borde medier, inte minst public service, hålla sig från att försöka leka kulturkrig. Det finns ju ingen brist på andra som har det som enda målsättning. Polarisering är enkelt, polarisering är billigt engagemang, polarisering är alltid nära tillgängligt.
Polarisering är däremot inte journalistik.
Det finns många att ställa till svars för att Pia Schröder upplever ett helvete.
Regionens politiker och vårdadministratörer.
Sveriges regering.
Gazas skadade och sjuka?
Nej, inte ett dugg.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.