Hoppa till innehållet

Ledare

Henrik Jalalian: Nä, nu är Wallenberg faktiskt bara oförskämd

Folk måste bli hungrigare? Kanske är det dags att Wallenberg besöker landets stadsmissioner, skriver Henrik Jalalian.

Folk måste bli hungrigare? Kanske är det dags att Wallenberg besöker landets stadsmissioner, skriver Henrik Jalalian.

Bild: Anders Wiklund/TT

Dagens ETC

Wallenberg är inte bara taktlös. Hans uttalande blottar en mycket otidsenlig syn på motivation – att hungriga vargar jagar bäst.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Svenskarna har det lite för bra, tycker finansmannen Jacob Wallenberg. Han vill se att ”alla” lägger i en extra växel.

– Vi som befolkning har ju det ganska bra. Samtidigt säger alla att vi måste jobba ännu hårdare och konkurrensen ökar från våra amerikanska och kinesiska konkurrenter, sa Jacob Wallenberg till TV4 Nyheterna i fredags.

Wallenberg vill att fler svenskar anstränger sig.

– Då måste alla ställa upp på det. Jag känner inte att alla gör det. För att många har det hyggligt bra trots allt och då är man inte riktigt hungrig. Medan konkurrenterna verkar vara hungrigare, säger han.

LO:s Johan Lindholm blev rasande.

– Politiken har gödslat de rikaste med mer pengar samtidigt som Sveriges arbetare gått på hörntänderna, sa han till TV4.

Personligen tycker jag Wallenbergs uttalande gränsar till det oförskämda. Wallenberg som fötts in i Sveriges mäktigaste finansfamilj ska nu läxa upp svenska folket för att inte kämpa tillräckligt.

Skojar han?

I rådande läge är det häpnadsväckande taktlöst. Säg det till de hundratusentals arbetslösa som står där med hundratals obesvarade jobbansökningar. När vi har en arbetslöshet på nio procent beror det knappast på att folk är lata, utan på att jobben inte finns.

Säg ”kämpa hårdare” till alla som sett sin ekonomi gå i kras på grund av inflation, stigande räntor, bränslepriser, hyreshöjningar och ökade matkostnader.  Eller till de nyexaminerade ingenjörerna som inte får några jobb, trots att år har gått sedan examen.

Folk måste bli hungrigare? Kanske är det dags att Wallenberg besöker landets stadsmissioner. De har under de senaste åren larmat om hungriga barn och föräldrar. Eller kanske ska han åka till de skolor där lärarna berättar om barn som kastar sig över lunchen på måndagen, eftersom de inte fått i sig tillräckligt under helgen.

Wallenbergs uttalande blottar en mycket otidsenlig syn på motivation – att hungriga vargar jagar bäst. Men modern forskning visar att det är tvärtom. Att ekonomin går bättre i välfärdssamhällen där det finns grundläggande trygghet och där staten bidrar till nödvändiga investeringar.

Man undrar lite också var självkritiken är. Han leder Sveriges mäktigaste affärsimperium och kontrollerar en tredjedel av Sveriges BNP. HHar han kanske själv något ansvar för skyhög arbetslöshet och sämre ekonomi? Eller är det bara andras lathet som är problemet?

Det är sant att Europa halkar efter Kina och USA på många områden. På denna ledarsida har vi ofta skrivit om saken. Men handlar det främst om att vi har en lat befolkning? Har Wallenberg någon forskning han stödjer sig på?

Att den kinesiska staten i decennier gått in och subventionerat grundforskning, infrastruktur och viktiga framtidsindustrier brukar annars lyftas fram av ekonomer som en viktig orsak till deras framgång. I Sverige har vi en regering som närmast hånar detta synsätt och den gröna industrin som växer fram.

Satsar man reformutrymmet på kortsiktiga stöd för billigare bensin och ränteavdrag istället för omställning till ny teknik och statlig bostadspolitik då blir man omsprungen.

Wallenberg borde istället klaga på en lat regering som ägnar sig åt populistiska utspel istället för långsiktiga förutsättningar för innovation och industri. Då hade jag hållit med honom.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.