Hoppa till innehållet

Ledare

Henrik Jalalian: Min vän Nina dog i onödan

Bild: Fredrik Sandberg, Christine Olsson/TT (montage)

Dagens ETC

Nina skulle föda sitt andra barn – men dog av havandeskapsförgiftning. Att hon själv känt att något var väldigt fel beskrevs som ”katastroftankar”.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Jag scrollar igenom SVT:s nyhetsflöde när jag kommer till jobbet. En nyhet om förlossningsvården toppar sidan, en kvinna har dött i havandeskapsförgiftning.

Jag har nästan scrollat förbi nyheten när jag stannar upp. Är det inte lite likt…

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.