Hoppa till innehållet

Ledare

Henrik Jalalian: De ”rockar sockorna” – men låter inte ens folk gå på bio

Bild: Johan Nilsson/TT

Dagens ETC

Tänk dig själv. Du känner för att ta en löptur. Istället tvingas du spela badminton med styrelsen i din bostadsförening – om fyra veckor.

Det är verkligheten för människor med Downs syndrom när kommunerna snålar.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Idag är det världsdagen för Downs syndrom och allas lika värde. Mer känt som ett tillfälle för oss alla att ”rocka sockorna”.

I landets kommuner rockas det sockor i full fart. Varje kommunpolitiker med självaktning lägger upp bilder på sockor i olika kulörer på sina sociala medier.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.