Hoppa till innehållet

Ledare

Andreas Gustavsson: Israels mjuka makt kan avgöra Eurovision

2025 uppmanade Israels kampanj alla att rösta flera gånger på Yuval Raphael, helst 20 gånger, det maximalt tillåtna, skriver Andreas Gustavsson.

2025 uppmanade Israels kampanj alla att rösta flera gånger på Yuval Raphael, helst 20 gånger, det maximalt tillåtna, skriver Andreas Gustavsson.

Bild: TT, Shutterstock (montage)

Dagens ETC

Det handlar om en aggressiv, djupt politiserad påverkanskampanj. Och om att europeiska tv-bolag befinner sig i ständig och pinsam reträtt för att verkligen slippa diskutera folkrätt. Det är ledsamt att SVT har valt fel väg i allt detta.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Du minns hur det gick i fjol. Israels deltagare Yuval Raphael, överlevare från Hamas blodiga terrordåd mot festivalen Nova, kom på andra plats. Men hon vann telefonröstningen.

Det har belagts att det här föregicks av en omfattande statlig kampanj där Israel lade ner stor möda, och betydande resurser, på att maximera bidragets genomslag. De europeiska tv-bolagen har inte utrett detta till fullo.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.