Ledare
Henrik Jalalian: Hon borde bli Simona Snöbollskrigsson med hela svenska folket
Dagens ETC
Man gör barn en björntjänst när man helt håller dem ifrån lekar där man lär sig gränssättning och att fungera socialt. Förutsatt att det finns tillräckligt många anställda i närheten.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Text
Motoriken bland svenska barn är en sorglig historia. I en studie har barn med låg motorisk kompetens ökat från 15 till drygt 30 procent, på några år. Vi pratar om färdigheter som att göra en kullerbytta och hoppa på ett ben.
Svenska idrottslärarföreningen vill se krafttag – genom att tillåta brottning och snöbollskrig i skolan. Dessa aktiviteter övar enligt forskningen både koordination, tajming, och reaktionsförmåga.
Professor Ellen Beate Hansen Sandseter, som forskar på barns lek, säger till SVT att just ”riskfyllda” aktiviteter är särskilt viktiga.
– Det bygger självtillit, tro på sig själv och de får kontakt med sitt eget mod och vad de vågar och inte vågar.
Men på många skolor är det förbjudet att ägna sig åt snöbollskrig och brottning. Kritiker menar att förslaget riskerar att öka mobbningen.
Det går att förstå invändningen. Men personligen tror jag det är lättare att upptäcka mobbning vid ett gammalt hederligt snöbollskrig på skolgården än allt som numera sker i mobiltelefonerna. En helt oövervakad värld, där mobbning och fejkporr sprids fritt utan att några vuxna ser.
Man gör också barn en björntjänst när man helt håller dem ifrån lekar där man lär sig gränssättning och att fungera socialt, förutsatt att det finns tillräckligt många anställda i närheten.
Vill något parti driva detta? Jag tror förslaget kan passa perfekt i Liberalernas partiledare Simona Mohamssons desperata jakt på väljare. Hon brukar prata om att folk ska ”bilda sig, bete sig och bry sig”. För all del, men är det inte också bra att kunna ”röra sig”?
Sno förslaget! Bli Simona Snöbollskrigsson med hela svenska folket.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Kvartal sprider myter om media och invandring
Ramadan borde självklart göras till en röd dag
Jo, alla bryr sig visst om klimatet
Utvisa bebisar? Det är precis så lagen är tänkt att fungera
Det har varit val i landet som tillverkat din tröja