Ledare
Nora Wurtzel: Fritidskortet hjälper inte om det inte finns någon fritid
Fritidskortet innebär att varje hushåll ska få 500 kronor per år och ungdom att använda till en aktivitet. Men kortet förutsätter att det finns aktiviteter att delta i, skriver Nora Wurtzel.
Bild: Fredrik Sandberg /TT, Seth Wenig /AP Photo/TT (montage)Dagens ETC
Unga på landsbygden har ofta ett skralt utbud av fritidsaktiviteter – och om det finns fotbollsföreningar och biografer har de inte råd att ta sig dit. Fritidskortet, som ger ekonomiskt stöd till aktiviteter, är knappast tillräckligt för att möta utmaningarna på landsbygden.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.