Hoppa till innehållet

Ledare

Ali Alonzo: Ebba Busch kan inte motstå att peka ut invandrarna

Bild: Björn Larsson Rosvall/TT

Dagens ETC

Ministern är uppenbarligen mer upprörd över att “invandrare” inte “står upp för ett lugnt och demokratiskt samtal” än över själva kriget folk, fullt förståeligt, skriker om.

Man undrar om det verkligen är demonstranterna som spelar ”främlingsfientliga krafter” i händerna, eller om det är en regering som samarbetar med SD.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

I tisdags höll Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) ett tal, och en liten frågestund, i Göteborg. Eller som Ebba själv kallade det, likt Kristersson: en after work. 

Den minst sagt ifrågasättbara benämningen var så klart inte den enda likheten mellan Ebba och Ulfs Göteborgsbesök. Ebbas besök avbröts även det av en grupp demonstranter. Än en gång var Palestina på agendan. ”Blod blod blod på dina händer” skreks. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser