Hoppa till innehållet

Ledare

Annie Croona: Dumheter att vi inte kan lagstifta om arbetstiden

LO:s ordförande Johan Lindholm vill inte lagstifta om arbetstidsförkortning.

LO:s ordförande Johan Lindholm vill inte lagstifta om arbetstidsförkortning.

Bild: Axel Narving/TT, Shutterstock (montage)

Dagens ETC

Gång på gång får vi höra att det är upp till parterna att förhandla om kortare arbetstid, att vi ska inte lagstifta. Men vi har ju lagstiftat om arbetstiden förut – det är inte en galen tanke att göra det igen.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Häromdagen träffade jag släktingar som jobbar inom vården och i vanlig ordning blev jag upprörd av deras vittnesmål. Lönen är för låg, arbetsbelastningen är för hög, och den redan bristande återhämtningen är konstant hotad av akuta inhopp – alltihop är en ond spiral. 

Arbetstid är två helt olika saker för dem och för mig. Mina tider är flytande och jag behöver inte alltid arbeta på plats. Men för mina släktingar är tiderna orubbliga, och arbetet kan inte utföras hemifrån. De är bundna till klockslag och lokaler, samtidigt som deras jobb är fysiskt slitsamt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.