Hoppa till innehållet

Ledare

Tanvir Mansur: Det Netanyahu säger om kärnvapen rättfärdigar inte attackerna

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Bild: Ronen Zvulun/Pool Photo/AP/TT, Shutterstock (montage)

Dagens ETC

När USA och Storbritannien invaderade Irak 2003, accepterade omvärlden lögnen om att Saddam Hussein hade massförstörelsevapen. Nu upprepar det sig när Israel tillåts bomba Iran. Netanyahu påstår att Iran har kärnvapen, attackerar och Iran går till motangrepp. Samtidigt fortsätter folkmordet i Gaza.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

2016 stod den tidigare brittiske premiärministern Tony Blair på en presskonferens med en gul tapet bakom sig. Han berättade att invasionen av Irak, som hans land tillsammans med USA och 40 andra länder utförde under 2003, var det mest plågsamma beslutet i hans karriär. Blair sade att han tog fullt ansvar. ”Jag uttrycker mer sorg, ånger och ursäkt än ni någonsin kan ana eller tro”, förklarade han med darrande röst.

Då var det så klart för sent. Det hade gått 13 år sedan invasionen och hundratusentals irakier hade dödats av USA-ledda trupper. Allt var baserat på en lögn. USA:s president George W. Bush påstod att Saddam Hussein hade massförstörelsevapen. Omvärlden accepterade det. Men även om Irak hade varit beväpnat med kärnvapen, så rättfärdigade det inte en fullskalig invasion.

Idag har Israel inlett ett krig mot Iran. Det fungerar likadant. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu förklarar att Iran har ett dolt kärnvapenprogram, och eftersom Iran hotar hans lands existens utför de en ”förebyggande attack”.

Historien upprepar sig.

Satirprogrammet The Daily Show har gjort en sammanställning av när Netanyahu har varnat att Iran ”vilken dag som helst” ska ha kärnvapen. 1996, 2006, 2015, han har upprepat det om och om igen. Genom att utmåla Iran som ett närliggande hot mot Israel har han kunnat få röster i valet och stöd för militär upprustning.

Samtidigt stänger Israel ner vägarna på det ockuperade Västbanken och fortsätter angripa människor i Gaza som letar efter mat. Precis när västvärlden började fördöma folkmordet på palestinier vänder sig blickarna nu mot Iran. Det är förstås medvetet.

Även om ayatolla Khamenei har kärnvapen har inte Israel rätt att bomba Iran. Det spelar ingen roll om det är en diktatur där folket lever under ett hårt förtryck.

Israel och Iran måste deeskalera konflikten nu. Omvärlden måste sätta press på dem. Annars behöver vi be om ursäkt om 13 år.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.