Ledare
Andreas Gustavsson: Det är riktigt illa ställt när ministrar stämplar judar som antisemiter


Utrikesminister Maria Malmer Stenergard är en av många politiker som uttryckt hårda ord om demonstrationen utanför judiska skolan.
Bild: Henrik Montgomery/TT, Shutterstock (montage)Dagens ETC
Det är att inte bara relativisera begreppet antisemitism, utan även sin omsorg för den judiska minoriteten – just när den som mest behöver hänsyn och skydd.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Text
Palestinarörelsen har fattat post utanför den judiska skolan i Stockholm för att vräka sin antisemitism över oskyldiga barn. Så beskriver Tidö-politiker en masse det som skedde igår kväll.
”Det är terror i vardagen. Det är antisemitism i sin renaste form. De som gör detta är inte aktivister, de är odjur”, skriver gruppledaren för den moderata riksdagsgruppen.
”Det här handlar inte om yttrandefrihet, utan om att skapa skräck och rädsla hos barn som bor i Sverige. Vars familjer i generationer har blivit förföljda. Jag känner bara avsky mot dem som gör detta”, skriver utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).
”Den som deltar i sådana så kallade manifestationer bidrar till att underblåsa antisemitism och bör behandlas därefter”, skriver Gulan Avci (L).
”Detta handlar inte om åsikter kring hur den israeliska regeringen agerar. Det är antisemitism. Punkt”, skriver Tobias Tobé (M). Några av väldigt många upprörda exempel.
Men:
Demonstrationen riktar sig mot en föreläsning med en IDF-soldat, en föreläsning som ägde rum i judiska skolans lokaler.
Demonstrationen äger rum från cirka klockan 17.
Demonstrationen utförs av judar som samlat sig i nätverket Judisk antisionistisk allians.
Tre helt avgörande fakta.
Tre fakta som helt saknas i initial rapportering.
Är det rätt att ställa sig så nära skolan?
Varför inte komma dit närmare starten för IDF-kvällen så att alla elever helt säkert hunnit gå hem?
Det kan diskuteras – barnen som går där och deras föräldrar är utsatta för enorm press av händelseutvecklingen sedan 7 oktober, den tilltagande polariseringen, den växande antisemitismen – men att några av Sveriges tyngsta politiker hanterar en manifestation av krigsmotstånd och yttrandefrihet genom att hänga ut en liten grupp judar – ja, de syns tydligt på bild – som judehatande odjur är något att ta på största allvar.
Vad är de ute efter här?
Scenariot finns att de vid sina publiceringar inte förstått att det var judar som demonstrerade på kvällstid, men att det är judar står på skyltarna, och av politiker måste vi ändå kunna förvänta oss i alla fall minimal källkritik och grundläggande konsekvenstänkande.
Ingen har heller tagit bort eller korrigerat sina första tvärsäkra, felaktiga omdömen.
Jag har talat med föräldrar idag som har barn på skolan. De är skärrade. Nej, de uppskattar inte demonstrationen, men de uppskattar verkligen inte heller hur konfliktnivån nu amplifieras av just de politiker som säger sig prioritera möjligheten att tryggt leva judiskt liv i Sverige.
Som sagt, vad är de ute efter?
Den här sortens debatt minskar definitivt inte hotbilden mot svenska judar.
Den här sortens konstruerade utbrott bidrar till att öka den.
Kampen mot antisemitism är viktig, jag skulle säga avgörande för vår demokrati. Just därför måste den bedrivas med varsamhet, aldrig fördunklad av andra agendor.
Tidöisterna brakar in i den här situationen som om de egentligen menar något helt annat, nämligen att inskärpa sin linje om att så kallat dominansbeteende från Mellanöstern har satt så kallade svenska värderingar under belägring.
Det är ett svek mot judar att agera på det sättet.
Det är att inte bara relativisera begreppet antisemitism, utan även sin omsorg för den judiska minoriteten, just när den som mest behöver hänsyn och skydd.
Om om man för sin kamp genom att stämpla antisemitism rakt över judar, då bör man ha hederlighet nog att inse att man hamnat förskräckligt fel.
Backa, reflektera.
Ta ansvar.

Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Sverige är under attack från repressiva, rasistiska politiker

Den respektfulla tonen gäller bara åt ett håll

Orimligt att en 62-åring måste söka 150 jobb

Ingen får ifrågasätta att prinsessan säljer hudkrämer till barn

Lagen om vandel kommer öppna upp en avgrund
