Hoppa till innehållet

Ledare

Henrik Jalalian: Ättestupan är mer human än det Sverige ska göra med 95-åriga Rabea

"Mormor har älskat sitt liv i Sverige. Särskilt att få åka på bilutflykter med familjen och se olika svenska städer”, berättar barnbarnen.

"Mormor har älskat sitt liv i Sverige. Särskilt att få åka på bilutflykter med familjen och se olika svenska städer”, berättar barnbarnen.

Bild: Carlos Zaya

Dagens ETC

Flera gånger i veckan kommer nya galna fall, detta är bara ett i raden. Att utvisa en sjuk 95-åring till att dö i ensamhet.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Rabea, 95 år gammal, ska utvisas till Irak.

Där känner hon ingen. Hon börjar glömma saker, är rullstolsburen, hon är sjuk.

Det vore ärligt talat mer humant med ättestupa än att skicka en sjuk 95-åring att dö ensam i Irak.

Rabera saknar uppehållstillstånd  – enligt familjen beror det på ett missförstånd. Rabea Allah Wais beviljades tillstånd att få stanna tillfälligt i ett år men fick 2008 avslag på sin ansökan om uppehållstillstånd. Familjen trodde saken hade lösts sig eftersom fått hjälp med att skaffa en lägenhet, hade personnummer och kunde rösta i kommunvalet.

Men att Rabea saknat rätt papper borde inte spela roll. Tidigare hade hon troligen fått stanna på grunden ”särskilt ömmande omständigheter”. Den var tänkt för sådana här situationer – oavsett omständigheter ska vi vara ett land som inte utvisar sjuka 95-åringar ensamma.

Denna ventil har dock SD-regeringen tagit bort. Som så mycket annat. Flera gånger i veckan kommer nya galna fall, detta är bara ett i raden.

Tidöpartierna motiverar sin inhumana politik med att alla dessa utvisningar ska leda till minskad brottslighet.

Vad bra det går. Det är förstås 95-åriga Rabea som är ute och spränger portar och slåss på stadens gator. Säkert i maskopi med den där bebisen som de skulle utvisa häromveckan. 

Eller så slutar vi tro att samhällsproblem löser sig genom att vi skickar ut folk. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.