Hoppa till innehållet

Ledare

Somar Al Naher: Äldreomsorgen är ett fortsatt haveri

Somar Al Naher
Det finns utrymme att låna till nödvändiga investeringar, i stället för att låta välfärden urholkas, skriver Somar Al Naher.

Det finns utrymme att låna till nödvändiga investeringar, i stället för att låta välfärden urholkas, skriver Somar Al Naher.

Bild: Vilma Ljunggren

Dagens ETC

När pandemin var över var alla – från höger till vänster – överens om att så här får det aldrig se ut igen. Men sjukt nog har vi inte rört oss en millimeter. Det visar en ny rapport från Socialstyrelsen.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Vi svek de äldre. I början av december 2020 hade över 7 000 människor dött i covid-19 i Sverige. Av dem var nästan 90 procent 70 år eller äldre. Hälften bodde på särskilda boenden och nästan 30 procent hade hemtjänst.

Enligt Coronakommissionen var äldreomsorgen "systematiskt underdimensionerad". Det var helt enkelt för få händer, för lite medicinsk kompetens och för svag beredskap i kommunerna. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.