Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

Så har zombiefilm-hjälten förändrats över tid

Michonne i tv-serien ”The walking dead”.
Michonne i tv-serien ”The walking dead”.

Dagens ETC

Hur har hjältebilden i zombie­film förändrats genom tiderna, och är egentligen zombieslaktande kvinnor något nytt? I en ny populärvetenskaplig antologi på temat får vi veta mer.

En mätning utförd 2014 visade att den populäraste tv-serien bland kvinnor då var zombieserien ”The walking dead”, och när Amazon Prime nu lanserar den andra spinoff-serien baserad på ursprungsserien är det två unga kvinnor som har huvudrollerna. 

Hur kommer det sig då att en serie om ”odöda” lockade så många kvinnor, och hur framställer egentligen zombiegenren kvinnor respektive män? Renita Sörensdotter är lektor i genusvetenskap vid Uppsala universitet, och aktuell med en text om zombiegenrens ledarskap och hjälteideal i den nyutkomna populärvetenskapliga antologin ”Zombier, zombier, zombier: eller Omgiven av odöda” på Vertigo förlag. Hon menar att kvinnor kan lockas av just fokuset på relationer när det gäller ”The walking dead”.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser