
Dagens ETC
En av få saker som är bra med november är att man kan titta på hur mycket film man vill utan dåligt samvete. Att Stockholms filmfestival öppnar just när höstrusket är som värst är alltså minst sagt vältajmat. Här har ni chansen att ta del av snackisar innan de hunnit bli snackisar, eller skakas om av internationella verk som aldrig går upp på svensk bio.
Årets upplaga av filmfestivalen slår på stora trumman efter pandemiåren och erbjuder visningar av 130 filmer under tolv dagar i Stockholm, möten med internationella gäster och en digital plattform med utvalda pärlor från festivalen för dem som inte befinner sig i huvudstaden. Årets temaland är Ukraina, men utbudet av internationella titlar är stort och innehåller filmer från 50 olika länder.
Blir du snurrig av det gigantiska utbudet? Ta det lugnt, Dagens ETC har valt sex verk från sex olika länder som är extra sevärda.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Detta kanske också intresserar dig

Motståndsrörelsen som beväpnar sig med nagellack

Kritiken mot att Israel får tävla i Eurovision ökar

Snälla, låt barnen få läsa billigt skräp

Om inte vi kritiker förändrar oss själva, kommer någon göra det åt oss

Susanna Edwards: ”Min instinkt är alltid att filma”
