Hoppa till innehållet

Intervju

Segen Meles: Jag förstod inte att vi var fattiga förrän jag lämnade Tensta

Segen Meles har skrivit en semifiktiv roman som heter "Pappan".

Segen Meles har skrivit en semifiktiv roman som heter "Pappan".

Bild: Camilla Storbjörk

Dagens ETC

Han var medlem i den eritreanska gerillan och stred i kriget mot grannlandet Etiopien.

Som flykting i Sverige gjorde journalisten Segen Meles pappa en klassresa neråt och fortsatte plågas av minnen från striderna.

Nu har hon skrivit en bok om att ärva trauman från en förälder och att växa upp i det moderna svenska klassamhället.

Kommentera

Kulturjournalisten Segen Meles har alltid velat bli författare och försökte länge skriva andra skönlitterära texter.

Men det var en berättelse som hon hela tiden återkom till och som krävde att få blir skriven: den om mannen som flyr från krigets Eritrea och hamnar i miljonprogrammets Sverige. Hennes debutbok ”Pappan” är löst baserad på hennes egen pappas historia som kommunistisk gerillasoldat i Eritrea och hans möte med det svenska klassamhället.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.