Hoppa till innehållet

Film

Nu drar filmfesten igång

Dagens ETC

Stockholms filmfestival är tillbaka för 26:e upplagan, och den har som alltid fingret på pulsen. Temat är migration, och nya ”Stockholm Impact”-priset vill lyfta fram film som har samtidsrelevans. – All konst är politisk, säger programansvarige Georg Ivanov till Dagens ETC.

Temat för Stockholms filmfestival har i år valt sig självt: migration. Festivalen inleds med Jonas Carpignanos långfilmsdebut Mediterranea, som följer två unga män från Burkina Faso som korsar Medelhavet för att pröva lyckan i Italien. Och med nya priset ”Stockholm Impact”, vars jury leds av konstnären Ai Weiwei, vill festivalen lyfta fram film som har samtidsbetydelse:

– Kopplingen mellan konst och samtid är någonting banbrytande inom festivalvärlden. Om några år kommer det att bli allt mer frekvent, spår programansvarige George Ivanov. Vissa är känsliga för att filmmediet politiseras, men vi anser att all konst är politisk på ett eller annat sätt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln