Dagens ETC
Den nyöppnade restaurangen ”Barnet” i Göteborg serverar bara spaghetti med köttfärssås och de politiska fadersfigurerna har gjort en stark comeback.
Nostalgin har blivit en drog vi bedövar oss med samtidigt som jorden brinner upp utanför våra fönster, skriver Teodor Stig-Matz. Men vad är det som föranlett samtidsmänniskans intensiva vilja att gå i barndom?
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.