Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

Negar Naseh: ”Identifierar mig inte som medelklass”

”För mig handlar klass också om vad som händer i det mellan­mänskliga, hur påverkar det våra relationer och hur vi ser på världen, hur vi ser på våra barn”, säger författaren Negar Naseh .
”För mig handlar klass också om vad som händer i det mellan­mänskliga, hur påverkar det våra relationer och hur vi ser på världen, hur vi ser på våra barn”, säger författaren Negar Naseh . Bild: Bild: Clara Lee Lundberg

Dagens ETC

Författaren Negar Nasehs böcker beskriver sprickor i borgerligheten och såriga familjerelationer. Där försöker unga, välutbildade människor förmedla vilka de är genom sina val av inredning, drinkar och barnens leksaker. I ett samtal med Dagens ETC pratar hon om privilegierade personers plågor och varför hon aldrig har haft en tydlig känsla av klasstillhörighet.

Andra delen: Medelklassen

Det är en solig och blåsig höstdag när vi ses på Skeppsholmen i Stockholm. Författaren Negar Naseh har valt Moderna Museet som  plats för vår intervju. Hon sätter sig ner vid ett bord vid fönstret som vetter ut mot vattnet. Här skulle karaktärerna i hennes böcker ”Under all denna vinter” och ”De fördrivna” utan problem kunna sitta och diskutera konst eller litteratur.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser