Hoppa till innehållet

Intervju

Lea Ypi: ”Kapitalismen är oförenlig med demokrati”

Till innehåll

Dagens ETC

Filosofiprofessorn slog igenom med dunder och brak internationellt med romanen ”Fri: en uppväxt vid historiens slut” om hennes liv Albanien under övergången från kommunistisk enpartistat till liberaliseringsexperiment.

Hon är nu aktuell med uppföljaren ”Förödmjukelse”, en bok om hennes farmor som fört henne till säkerhetstjänstens arkiv.

Dagens ETC har talat med Lea Ypi om vikten av att hålla liv i minnet av det förflutna, statspropaganda och om hur socialt splittrade liberala samhällen krattar manegen för fascism.

Kommentera

Det kanske låter som en överdrift, men på många sätt är Lea Ypis familjeberättelse ett koncentrat av hela den europeiska 1900-talshistorien. 

Tar man sig en titt på hennes släktträd hittar man åtminstone representanter för snart sagt alla de politiska strömningar som format den förra århundradet, och som förstås fortfarande gör det. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.