Dagens ETC
I en video som kulturminister Parisa Liljestrand själv delat på Instagram framhåller hon böckernas betydelse för … litteraturen.
Text
Vi har länge vetat att låten är viktig för musiken, och tavlan för konsten. Men nu krossar kulturministern barriärer och proklamerar, stolt:
”Böcker är ju en sån otroligt viktig del av litteraturen och kulturen.”
Det inlägget egentligen handlar om är vikten av stötta sin lokala bokhandel, vilket hon själv gjorde på konkurshotade Hedengrens, beläget på Östermalm i Stockholm.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Författarna: Så fick karaktärerna sina namn
Sveriges hip-hoplegender har vuxit upp – kan man fortfarande rappa efter 40?
Böckerna att se fram emot i vår
Därför bråkar it-nördarna från Göteborg med Ashton Kutcher
Starkaste trenderna 2026: charter och nazism