Hoppa till innehållet

Litteratur

Karl Ove Knausgård lämnar Norstedts

Nästa bok i ”Morgonstjärnan”-sviten kommer ges ut på Albert Bonniers Förlag.

Nästa bok i ”Morgonstjärnan”-sviten kommer ges ut på Albert Bonniers Förlag.

Bild: Magnus Liam Karlsson

Dagens ETC

Den norska författaren har gett ut böcker på Norstedts sedan 2012.

– Vi är stolta och glada över att han nu väljer Albert Bonniers Förlag som sitt svenska hem, säger förläggare Albert Bonnier, i ett pressmeddelande.

Kommentera

Den sjätte delen i Karl Ove Knausgårds ”Morgonstjärnan”-svit kommer att ges ut på svenska under hösten 2026 och blir den första bok författaren ger ut på Albert Bonniers Förlag.

"Karl Ove Knausgård är en av vår tids mest betydande författare, och hans verk har haft en enorm inverkan på den samtida litteraturen. Vi är stolta och glada över att han nu väljer Albert Bonniers Förlag som sitt svenska hem", säger förläggaren Albert Bonnier i ett pressmeddelande.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.