Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

”Jag är fascinerad av att kvinnor blivit förtryckta och mördade så länge”

Bild: Bild: Hanna Strömbom

Dagens ETC

En dystopisk samtid, raseriet i kvinnligt psyke, sprickorna i våra inre och häxor genom historien. Petra Revenue vill utforska våra skuggsidor och är högaktuell både som dramatiker och författare.

Alla vill vara normala, och sociala medier har blivit ett skyltfönster att visa upp sig i. Men Petra Revenue vill få fatt i den sköra inre världen.

– Medvetandeströmmen och fantasin som alla bär på har en skuggsida som är intressant. Våra svagheter, sprickor och sår och så vidare. I onlinevärlden är image så viktigt så istället för att man tar tillvara på vår skevhet, så förstärker den på nåt konstigt sätt vår längtan efter normalitet och framgång. Därför blir dissonansen mellan hur människor skiljer sig åt och hur de vill framstå enormt stor. Och det tror jag är farligt, säger hon.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser