Hoppa till innehållet

Media

Identitetskris i journalistfabriken

Till innehåll

Dagens ETC

Eleverna känner sig lurade och lärare är besvikna. När journalistutbildningen på Stockholms universitet pausas och görs om för att bli mer akademisk aktualiseras frågan om hur man blir en bra journalist.

JMK-alumnen Johan Svensson ser hur akademiska institutioner motarbetar studenternas väg ut i en redan överbefolkad bransch.

Kommentera

På måndagen samlas majoriteten av journaliststudenterna på JMK vid Stockholms universitet i en lektionssal tillsammans med studierektor Jimmy Pettersson. Eleverna är bekymrade, irriterade, och flera säger att de funderar på att hoppa av utbildningen.

De är missnöjda och lärare håller med.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.