Hoppa till innehållet

Intervju

Greta Thunberg om dödshoten: ”Accepterat att jag inte kommer leva särskilt länge”

Till innehåll

Dagens ETC

Åtta år efter Greta Thunbergs första skolstrejk släpps dokumentären ”Strejkarna” som visar hur världens största klimatrörelse gick från hyllad till att demoniseras.

För Dagens ETC berättar ungdomarna om hoten, utbrändheten och den orimliga pressen från vuxenvärlden. Men även om skulden över att de som rörelse inte lyckades åstadkomma mer.

– Det var liksom några neurodivergenta barn som fick hela världens ansvar på sina axlar samtidigt som fossillobbyn, politiker och media som arbetade mot en, säger Greta Thunberg som berättar hur hon inte känner sig trygg i Sverige längre.

Kommentera

– När Greta höll sitt tal i FN i New York minns jag att vi tänkte att ”det blir inte större än så här”, säger Andreas Magnusson och skakar på huvudet. Han är 22 år och jobbar med klimat- och kulturfrågor på organisationen Live green.

Vi befinner oss i ett konferensrum i Greenpeace lokaler på Södermalm, Stockholm, och tänker tillbaka på den 23 september 2019, när världen höll andan. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.