Gina Dirawi, av palestinskt ursprung, leder Melodifestivalen 2026. Arkivbild.
Bild: Viktoria Bank / TTDagens ETC
Valet av Gina Dirawi som programledare för Melodifestivalen 2026 har väckt kritik. Hon har kritiserats för att legitimera en tävling som i sin tur normaliserar ”en institution som avhumaniserar palestinska röster”. Andra har menat att Dirawi är olämplig som programledare just eftersom hon kritiserat Israel.
Mediemyndigheten har fått in 14 anmälningar om Gina Dirawis roll som programledare för Melodifestivalen 2026.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
”SD vill styra kulturen – jag vill att du väljer själv”
Efter SVT:s slaktbesked: S duckar frågan om framtiden
Nu vet vi vad fan det är Zendaya har gjort
Sparpaket på SVT – populära program läggs ned
Per Andersson: ”Jag vill ligga med Jonatan Unge”