Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

De skildrar vaccinmotståndet inifrån: ”Ljusskygg rörelse”

Anna Nordbeck och Malin Olofsson har gjort dokumentärfilmen Vaccinkrigarna.
Anna Nordbeck och Malin Olofsson har gjort dokumentärfilmen Vaccinkrigarna. Bild: Bilder: SVT

Dagens ETC

Livsfarliga sjukdomar som mässlingen har återvänt till Europa, och vaccinationsmotståndet är en del av förklaringen enligt WHO. Anna Nordbeck och Malin Olofsson har undersökt hur rörelsen ser ut i Sverige, och varför föräldrar lockas in i den.

Vaccinets historia började i Europa när det första vaccinet togs fram här, mot smittkoppor. Idag är det den del av världen där motståendet mot vaccin är störst, och 2019 listade WHO vaccinmotståndet som ett av de tio största hoten mot den globala hälsan.

I Sverige är vaccinationstäckningen hög. 2019 hade 97 procent av alla tvååringar fått samtliga sprutor i det nationella vaccinationsprogrammet. Samtidigt finns en rörelse av motstånd även här. När journalisterna Anna Nordbeck och Malin Olofsson för två år sedan påbörjade sin granskning av antivaccinrörelsen i Sverige tog de avstamp i att Tyskland nyligen haft ett utbrott av mässlingen, med följden att ett litet barn dog.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser