Balsam Karam, författare och medlem i det litterära sällskapet Bröd och Rosor.
Bild: Clara Lee LundbergDagens ETC
Författaren Balsam Karam är kritisk mot Bokmässans val att låta Vänskapsförbundet Sverige-Israel medverka med sina programpunkter – och utesluter inte en bojkott till nästa år.
– Det är faktiskt potentiellt brottsligt att upplåta plats för folkmordspropaganda.
För andra året i rad genomför hon tillsammans med gruppen "Bröd och rosor" en aktion utanför mässan för att uppmärksamma folkmordet i Gaza och hedra sina dödade palestinska kollegor.
Text och bild
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text och bild
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Massavhopp från SVT: ”För mycket fokus på siffror”
Här är länderna som säger nej till Eurovision
Felicia en av favoriterna inför semifinalen
Shaun Wilson åkte till Thailand med sin pappa för att köpa sex
Moderaterna om bristen på replokaler: ”Unga lär sig på Youtube i stället”